Czcionka:

Szkoła Podstawowa w Chynowej rozpoczęła swoją działalność 22 kwietnia 1856r. Do 1998 roku uczniowie pobierali naukę w trzech budynkach szkolnych oddalonych od siebie około jednego kilometra. 1 czerwca 1987 roku rozpoczęto budowę nowej szkoły, którą ukończono 10.10.1998r.
Naukę w nowym budynku szkolnym uczniowie rozpoczęli 18 października 1998r., a uroczyste otwarcie nastąpiło 1 czerwca 1999 r. W uroczystości tej wzięli udział senatorowie i posłowie z naszego regionu, władze powiatu ostrowskiego, przedstawiciele władz gminy Przygodzice, wykonawcy budynku, rodzice. Poświęcenia budynku dokonał biskup kaliski Stanisław Napierała.
1 września 2003 roku powitał nas wieloma zmianami. Utworzono bowiem Zespół Szkół w Chynowej, składający się ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Do tej pory młodzież gimnazjalna z naszego obwodu uczęszczała do gimnazjum w Przygodzicach z oddziałem w Chynowej
W roku 2004 rozpoczęto budowę nowoczesnej sali gimnastycznej, którą oddano do użytku wraz z siłownią w roku 2006. w Tym też roku obchodziliśmy 150-lecie istnienia szkoły. Uroczystość połączona była z nadaniem imienia szkole i otwarciem sali gimnastycznej.
Po przejściu wszystkich oficjalnych procedur, 1.06.2006 roku Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Chynowej otrzymały imię:

kardynała Karola Wojtyły.

Uroczystość ta była dla nas wyjątkowo doniosła. Zbiegła się bowiem z 150 – leciem szkoły i oddaniem długo oczekiwanej sali gimnastycznej.
Po odprawionej Mszy Świętej rozpoczynającej uroczystość nadania imienia Szkole Podstawowej i Gimnazjum, wspierający nas w podjętym zamierzeniu ksiądz kanonik Edmunda Sieczka poświęcił tablicę pamiątkową znajdującą się w holu szkoły.
Później zabrał głos wójt Gminy Przygodzice  Przemysław Kaźmierczak , który odczytał , a następnie wręczył Pani Dyrektor akty  nadania imienia Szkole Podstawowej i Gimnazjum.  Zwrócił się do tutejszej młodzieży, aby brali wzór ze swojego patrona.
Pani Dyrektor Beata Szczypkowska w przemówieniu podziękowała wszystkim tym, dzięki którym powstała ta nowoczesna sala gimnastyczna. Podkreśliła, że to wyjątkowy dar dla dzieci i młodzieży z Chynowej i okolic.
W czasie uroczystości zaproszeni goście mieli możliwość zapoznania się z historią naszej szkoły, której początek działalności w źródłach datuje się od roku 1717.  Zebraliśmy liczne pamiątki, zdjęcia i przedmioty, które kiedyś służyły uczniom naszej szkoły.
W drugiej części uroczystości wystąpili uczniowie w bogatym programie artystycznym. W zadumie i skupieniu wszyscy zgromadzeni wsłuchiwali się w filozoficzne przesłanie poezji naszego patrona – Karola Wojtyły.
Część artystyczną uatrakcyjnił występ sportowy uczniów naszej szkoły. Gimnazjaliści wykazali się w nim dużą sprawnością fizyczną. A przecież ta, tak wysoko była ceniona przez naszego patrona. Jego zdolności aktorskie, pisarskie, zamiłowanie do przyrody oraz poświęcenie Bogu najbardziej przemawiało z programu multimedialnego, jak i wystaw poświęconych jego sylwetce.
Cała uroczystość nadania imienia szkole  miała podniosły charakter. Nasi uczniowie czuli się dumni i szczęśliwi, że ich szkoła będzie nosić imię wielkiego Polaka – Karola Wojtyły.
Niech zawsze pamiętają  i wprowadzają w życie jego słowa widniejące na tablicy pamiątkowej: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali”

Podsumowując, warto zaznaczyć, że budynek szkolny jest nowoczesny, ogrzewany gazem, spełniający wszystkie standardy wymagań uczniów, rodziców i nauczycieli. Szkoła jest wyposażona w nowoczesną pracownię komputerową. Do dyspozycji nauczycieli jest projektor, który umożliwia multimedialne pokazy, odtwarzacze dvd oraz telewizory, które nadają multimedialny charakter zajęciom prowadzonym w szkole. Posiadamy dobrze wyposażoną bibliotekę szkolną. Dysponujemy dużą ilością pomocy dydaktycznych.
Obwód szkolny obejmuje miejscowości: Chynowę i Bogufałów oraz Przygodziczki (gimnazjum). A tak wygląda nasza szkoła i pracownia komputerowa: